Zamknij okno

BIP Archiwalny !!! Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym Wersja do druku Drukuj dokument

Charakterystyka Gminy Kazimierz Dolny


 

Gmina Kazimierz Dolny

 

 

 

Gmina Kazimierz Dolny obejmująca teren miejski i tereny wiejskie, położona jest na zachodnim skraju Wyżyny Lubelskiej, na prawym brzegu Wisły. W układzie administracyjnym należy do powiatu puławskiego w województwie lubelskim.

Wewnętrzna struktura Gminy obejmuje miasto Kazimierz Dolny będące siedzibą władz samorządowych oraz  14 sołectw. Są to sołectwa: Bochotnica, Cholewianka, Doły-Wylągi, Dąbrówka, Góry, Jeziorszczyzna, Mięćmierz-Okale, Parchatka, Rzeczyca, Rzeczyca-Kolonia, Skowieszynek, Wierzchoniów, Witoszyn, Zbędowice.

Powierzchnia Gminy obejmuje obszar 72,49 km2, z czego 30,42 km2 zajmuje miasto i 42,07 km2 – tereny wiejskie.

Ludność Gminy wg stanu na dzień 30.06.2006 r. liczy 7232 mieszkańców, z czego miasto zamieszkuje  2222 osób.

Kazimierz Dolny, z uwagi na atrakcyjne położenie, dobre warunki klimatyczne, bogatą historię, ze średniowiecznym układem urbanistycznym harmonijnie wkomponowanym w krajobraz,  z licznymi zabytkami, od wielu lat jest znaną w kraju i za granicą miejscowością turystyczno-wypoczynkową.

Walory te oraz specyficzna niepowtarzalna atmosfera miasteczka sprawiają, że Kazimierz jest ulubionym miejscem pracy i wypoczynku artystów z różnych dziedzin sztuki tym przede wszystkim malarzy, którzy znajdują tu wspaniałe motywy i warunki do swoich prac.

Unikatowy zespół urbanistyczno-architektoniczno-krajobrazowy miasta wpisany został  w całości do rejestru zabytków.

Zarządzeniem Prezydenta RP z dnia 8 września 1994 r. Kazimierz Dolny uznany został za „Pomnik Historii”.

               Dla ochrony walorów przyrodniczych Gminy Kazimierz Dolny,  w 1979 r. utworzony został na całym jej obszarze, Kazimierski Park Krajobrazowy – jeden z pierwszych w Polsce a pierwszy – w województwie lubelskim.

 

Zobacz także

Statut Gminy Kazimierz Dolny

Źródło informacji:
Redaktor
Data wytworzenia:
(brak danych)
Data publikacji:
2006-07-12 11:41:11
Ostatnia zmiana:
2006-07-14 08:48:17